Ścieżka „Śladami Orła Białego”
Dąb Niepodległości
Posadzony 23 czerwca 2018 roku przez społeczność Ryk dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dąb zasadzony w ramach projektu „W hołdzie dla Niepodległej”.
Dąb Wolności
Jeden z dwóch dębów zasadzonych przez mieszkańców Ryk w 1918 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Pomnik przyrody prawem chroniony.
Kapliczka Cudu nad Wisłą przy ul. Szkolnej
Pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską, zwaną Cudem nad Wisłą, odsłonięty w 1930 roku w 10 rocznicę tej bitwy.
Jednym z kluczowych wydarzeń Bitwy Warszawskiej był tzw. manewr znad Wieprza, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku. W Moszczance na skrzyżowaniu dróg Kock-Dęblin i Warszawa-Lublin znajdował się główny punkt dowodzenia Marszałka Piłsudskiego nad tą operacją wojskową.
Bliższe okoliczności powstania kapliczki nie są znane.
Pomnik „Bojownikom o wolność ojczyzny”
Pomnik ku czci „Bojowników o wolność ojczyzny”, który odsłonięto w 11 listopada 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości na placu przy ul. Warszawskiej. W przeddzień tej uroczystości wieczorem 10 listopada odbył się uroczysty capstrzyk z udziałem młodzieży szkolnej. Pochód w asyście orszaku konnego przybranego w barwy narodowe udał się na cmentarz, gdzie odbył się apel poległych.
Cmentarz Stary
Stary cmentarz przy ul. Młynarskiej wpisany jest do rejestru zabytków. Cmentarz założony między rokiem 1818 a 1834. W 1860 był już nieczynny na skutek przepełnienia.
Cmentarz poza walorami zabytkowymi, posiada dużą wartość historyczną.
Mają tu swe groby żołnierze z obu powstań narodowych: Zakrzewscy – uczestnicy powstania listopadowego; Eugeniusz Wojnowski i Michał Dobrowolski – uczestnicy powstania styczniowego oraz żołnierze z czasu II wojny światowej.
Spoczywają tu także lokalni właściciele ziemscy, działacze społeczni, przedsiębiorcy i księża.
Pomnik w Moszczance
Miejsce upamiętnienia manewru wojskowego przeprowadzonego przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku.
W Moszczance na skrzyżowaniu dróg Kock-Dęblin i Warszawa-Lublin znajdował się główny punkt dowodzenia Marszałka Piłsudskiego nad tą operacją wojskową.
Księgarnia Orlika
Księgarnia Polska przy ulicy Szkolnej w Rykach. Od początku 1941 punkt kontaktowy ZWZ-AK.
26 października 1943 wykryty przez Niemców.
Z lewej założyciel księgarni Marian Bernaciak – „Dymek”, „Orlik”, z prawej brat Lucjan – „Janusz”.
Fotografia wysłano bratu Eugeniuszowi przebywającemu w niewoli, do oflagu II EK Neubrandenburg.
Pomnik w Zalesiu
Pomnik upamiętniający miejsce urodzin legendy polskiego podziemia antykomunistycznego, dowódcy 15 PP „Wilków” AK, Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Powstał staraniem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach przy wsparciu Prawicowego Ruchu Samorządowego. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika poprzedzone Mszą Św. w Kościele w Rykach odbyło się w dniu 26 czerwca 2005 r.
Krzyż nad Buksą
Krzyż upamiętniający miejsce egzekucji czterech żołnierzy AK-WiN
Krzyż upamiętniający miejsce egzekucji czterech żołnierzy AK-WiN dokonanej 15 stycznia 1947 r. po pokazowym procesie komunistycznym w Rykach, który został przeprowadzony w budynku dzisiejszego Domu Strażaka (Kino „Renesans”). Postawiony i poświęcony 11 listopada 1990 r. staraniem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach.
Czytaj więcej…
Budynek Sanepidu w Rykach
W tym budynku w pierwszych latach sowieckiej okupacji znajdowała się siedziba UB, MO, NKWD,
w której więziono, torturowano i wyprowadzano więźniów na komunistyczne procesy pokazowe
oraz na miejsca egzekucji.
Budynek Kina „Renesans” ul. Warszawska w Rykach
W tym budynku 15 stycznia 1947 roku w komunistycznym procesie pokazowym zostali skazani na karę śmierci i tego samego dnia zamordowani przez komunistów nad stawem „Buksa”
Jan Filipek „Gilza”
Ksawery Kamaryk „Kamarek”
Władysław Warowny „Dąb”
Adam Zdrojewski „Sęp”
Żołnierze Wyklęci z szeregów AK-WiN Podkomendni Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” Patrioci Polscy z Ziemi Ryckiej
Pałac w parku przy ul. Warszawskiej 11 w Rykach
W tym budynku 20 lutego 1946 roku w komunistycznym procesie pokazowym zostali skazani na karę śmierci i tego samego dnia zamordowani przez komunistów w lesie pod Krasnoglinami
Leon Kruk „Oset”
Edward Przybysz „Nowina”
Żołnierze Wyklęci z szeregów AK-WiN Podkomendni Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” Patrioci Polscy z Ziemi Ryckiej